Zdjęcia zbliżeniowe kwiatów — jak zacząć?

Fotografia zbliżeniowa pozwala na zrobienie zdjęć kwiatów (liści, pędów itd.) z bliska, i jest stosunkowo łatwa do wykonania bez wyjątkowego, specjalistycznego sprzętu, który jest niezbędny do zdjęć typu makro.

Jaka jest różnica między zdjęciami zbliżeniowymi (ang. close-up) i makro ? W fotografii makro obraz obiektu uzyskany na materiale światłoczułym (kliszy lub matrycy) powinien być przynajmniej tej samej wielkości lub większy w stosunku do rozmiaru rzeczywistego, co jest określane wartością odwzorowania (1:1). Dla fotografii zbliżeniowej – widzimy przybliżony obraz obiektu, ale nadal jest on mniejszy 2-3 razy niż rzeczywiste wymiary (odwzorowanie 2-3:1, czyli obraz jest 2-3 krotnie zmniejszony).

Fotografia zbliżeniowa nie wymaga typowego obiektywu makro. Możemy wykonywać ją, wykorzystując obiektywy standardowe o niewielkiej odległości ostrzenia (np. 20-30 cm), co pozwala na przybliżenie ich do fotografowanego obiektu i wykonanie ostrego zdjęcia. Niemniej jednak takie zdjęcia nie zawsze pozwalają na duże zbliżenie obrazu obiektu.

Jeśli zależy nam na wykorzystaniu standardowego, zwykłego obiektywu (tzw. kitowego) do fotografii zbliżeniowej, możemy wykorzystać pierścienie pośrednie.

Pierścienie pośrednie nie mają żadnych elementów optycznych (soczewek), są pustymi w środku pierścieniami o różnej wysokości, a ich średnica pozwala na umieszczenie pomiędzy korpusem aparatu a dowolnym obiektywem. Co ważne – należy dopasować je do konkretnego systemu mocowania obiektywów (tzn. marki i modelu Twojego aparatu) . Pierścienie pośrednie najczęściej sprzedawane są w zestawach po trzy. Różnią się wysokością (a więc odległością odsunięcia obiektywu od matrycy aparatu). To właśnie dzięki odsunięciu obiektywu od matrycy, obiektyw „przybliża” uzyskany obraz. Popatrz, jakie zbliżenie obiektu można uzyskać po zastosowaniu pierścieni pośrednich i obiektywu (nie makro) 50mm.

Zestawy pierścieni pośrednich nie są bardzo drogie. Możemy wykorzystywać każdy z nich oddzielnie, lub składać po 2 lub 3 równocześnie. W Polsce najczęściej spotykany zestaw ma odpowiednio długości: 13, 21,3 1mm. Równoczesne zastosowanie wszystkich trzech, pozwala na uzyskanie powiększenia do około 1,5 x przy minimalnej odległości ostrzenia nawet jedynie 5 cm. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie zawsze przenoszone są automatyczne ustawienia ostrości, a także – wydłużona konstrukcja obiektywu zamocowanego do korpusu poprzez pierścienie może być niestabilna. W praktyce – ustawienie ostrości jest zdecydowanie trudniejsze niż w obiektywach makro.

Zobacz – zdjęcia z zastosowaniem pierścieni pośrednich mają niewielką głębię ostrości, są bardzo plastyczne.

Zastosowanie pierścieni pośrednich, jest tanim pomysłem na to, by przekonać się, czy pasjonują Cię zdjęcia makro. A jeśli tak – to wtedy warto zainwestować w profesjonalne obiektywy przeznaczone do zdjęć makro. Ale to już zupełnie inna opowieść….

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Magda Sobolewska

Magda Sobolewska

Z wykształcenia jestem biologiem, łączącym pasję dydaktyki przyrodniczej z fotografią. Specjalizuję się w fotografii roślinnej i kwietnej, także z zastosowaniem artystycznych technik i środków wyrazu.