Jak skupić uwagę na fotografowanych kwiatach?

Pewnie często zdarza Ci się fotografować spektakularne i wyjątkowe kwiaty w bukietach czy kompozycjach, które oglądane „na żywo” zachwycają, zaś „na zdjęciu” już nie tak bardzo.

Jednym z elementów, który łatwo możesz poprawić, aby zwiększyć atrakcyjność zdjęcia kwiatów, jest to co towarzyszy kwiatom na zdjęciu.

Zauważ, że patrząc na piękny bukiet stojący w wazonie na stole – widzisz bukiet w wazonie, stół, ściany, cały pokój, ale skupiasz się tylko na tym bukiecie, pomijając jego otoczenie. Gdy zrobisz zdjęcie – to otoczenie nie zniknie, co więcej może konkurować z głównym obiektem zdjęcia – kwiatami w wazonie. Otoczenie może wprowadzać bałagan, chaos, może skupiać uwagę widza wcale nie na wazonie z kwiatami, ale na Twoim odbiciu w telewizorze albo na zakurzonym kablu wiszącym w tle.

Zobacz, mam nowy wazon, który jest bardzo fotogeniczny i piękne hortensje z ogrodu. Postawiłam je w salonie, gdyż tam spędzam najwięcej czasu i mogę na nie patrzeć. Nie sposób jednak zrobić im dobrego zdjęcia, aby ominąć telewizor, gramofon i kable. Mogę próbować kadrować w różny sposób, ale za każdym razem efekt jest kiepski.

Co możemy zrobić? Warto uporządkować tło za naszym pięknym bukietem. Nie, nie mam na myśli wielkich porządków poprzedzających robienie zdjęć. Znacznie łatwiej jest przestawić wazon z kwiatami w miejsce, gdzie będzie on w miarę dobrze oświetlony (więc blisko okna), a tło za nim będzie spokojne. Tym miejscem może być kącik przy oknie, gdzie na ścianie nic nie wisi, albo gdzie możesz powiesić spokojne tło, bądź wykorzystać drzwi mebla lub jasne zasłony/firanki. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się wszystkie delikatne wzorki w jasnych kolorach.

Przeniosłam się zatem z moim wazonem w pobliże okna kuchennego, gdzie mogłam wykorzystać jasne drzwiczki szafki (z lewej) lub powiesić na nich winylowe tło (z prawej). Oba warianty wyglądają zdecydowanie lepiej niż zdjęcie z salonu!

Pamiętaj, że delikatne rozmycie tła uzyskasz, wykorzystując możliwie niską wartość przysłony (np. 2,8-1,8), a w telefonie – tryb portretowy. Kadrując zdjęcie, również zwróć uwagę, by ominąć wszelkie niepotrzebne elementy już na etapie robienia zdjęcia.

Zauważ, że fotografując bukiet hortensji w wazonie, skupiłam się na bliskim kadrowaniu, dzięki czemu uniknęłam typowego kuchennego chaosu. Trzeci kadr pokazuje backstage – czyli konstrukcję, która pozwoliła mi postawić wazon na odpowiedniej wysokości.

Podsumowując – uporządkowanie tła pozwoliło mi na skupienie uwagi odbiorcy zdjęcia na kwiatach. Pierwsze zdjęcie jest nieciekawe, chaotyczne, te same kwiaty w tym samym wazonie nie emanują pięknem tak jak na drugiej kompozycji.

Wystarczy kilka prostych elementów obróbki (w telefonie – jasność, winietka, ramka) i mam zdjęcie, z którego naprawdę jestem zadowolona!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Magda Sobolewska

Magda Sobolewska

Z wykształcenia jestem biologiem, łączącym pasję dydaktyki przyrodniczej z fotografią. Specjalizuję się w fotografii roślinnej i kwietnej, także z zastosowaniem artystycznych technik i środków wyrazu.