Co jeszcze warto fotografować w ogrodzie?

Pełnia lata to czas, kiedy poza spektakularnymi kwiatami w ogrodach możemy podziwiać dojrzewające owoce i warzywa. Poza korzystaniem z dobrodziejstwa własnych plonów i wykorzystywaniem ich w kuchni warto utrwalić ich piękno na fotografiach. Być może będzie to dla Was pierwsza okazja, aby z bliska przyjrzeć się łodyżkom, liściom, kwiatom czy owocom roślin, z których najczęściej pozyskujemy smaczne owoce czy warzywa.

Pomidor

W moim tunelu rośnie kilka odmian pomidorów. Wiadomo, że największą przyjemność mam ze zbierania owoców i wykorzystywania ich w kuchni. Postanowiłam się im przyjrzeć z bliska i ze  zdziwieniem zauważyłam, że łodyżki są włochate, prawie kolczaste. Inne spojrzenie na krzaczki pomidorów też może być intrygujące!

Groszki

Bardzo lubię różnokolorowe groszki pachnące. Niestety w tym roku nie mam ich w swoim ogrodzie. Sfotografowałam zatem kwiaty groszku cukrowego. Są białe i pięknie kontrastują z żywą zielenią liści. Na gałązkach widoczne są też charakterystyczne wąsy czepne, którymi groszek cukrowy owija się wokół podpór. Dzięki fotografii zauważyłam wiele szczegółów, na które na co dzień nie zwracam uwagi.

Porzeczki

W lipcu w ogrodzie dojrzewają porzeczki. Ja uprawiam aż trzy kolory: białe, czerwone i czarne. Tym razem fotografowałam czerwone. To zdjęcie jest doskonałym przykładem żywego kontrastowego zestawienia dwóch kolorów leżących po przeciwnych stronach koła barw: czerwieni i zieleni. Dzięki temu ich zestawienie jest bardzo energetyzujące, pełne kontrastu i energii. Zwróć uwagę, że powierzchnia poszczególnych owoców porzeczki lśni, odbija światło, jakby była szklana. Po sesji fotograficznej dostrzeżesz piękno w wielu roślinach rosnących w Twoim ogrodzie.

Jabłka

W sierpniu na drzewach powoli pojawiają się dojrzałe jabłka. Zauważ, że każda odmiana ma inny kolor, wzór na powierzchni owocu i jego kształt. W miarę dojrzewania jabłka przestają być zielone, nabierają czerwonych lub żółtych rumieńców, dzięki czemu coraz bardziej kontrastują z blednącymi liśćmi. Śledzenie ich dojrzewania może być doskonałym doświadczeniem uważności w fotografowaniu.

Warzywnik

W ogrodach, na działkach czy w parkach, poza wspaniałymi kwiatami, również warzywa i owoce mogą dostarczyć wielu kreatywnych motywów do fotografowania. To wspaniały pretekst do twórczego spędzania czasu na świeżym powietrzu, a jeśli namówisz do zdjęć także dzieci lub bliskich – może to być ciekawe rodzinne doświadczenie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Magda Sobolewska

Magda Sobolewska

Z wykształcenia jestem biologiem, łączącym pasję dydaktyki przyrodniczej z fotografią. Specjalizuję się w fotografii roślinnej i kwietnej, także z zastosowaniem artystycznych technik i środków wyrazu.