Każdej kolejnej zimy kupuję cebule hippeastrum (nazwa handlowa – amarylis). Po 2-3 tygodniach od przyniesienia do domu, w zasadzie bez specjalnego wysiłku, zaczynają one kwitnienie. Pojedyncze kwiaty są otwarte kilka dni, jeśli wybierzemy cebulę z wieloma pąkami, to roślina zachwyca nam przez kilka tygodni dając okazję do pięknych portretów. Hippeastrum jest wyjątkowo fotogeniczne. Zachwycające są delikatne zielone pączki, z których stopniowo wysuwają się płatki kwiatów.
W pełni kwitnienia, niezależnie od odmiany, możemy fotografować wyjątkowo dekoracyjne, wielkie kwiaty z płatkami schodzącymi się do zielonego dna kwiatowego. Zachęcam także do fotografowania kwiatów przekwitających. Możemy podziwiać subtelną strukturę zasychających powoli i zwijających się płatków, które stopniowo tracą kolor.
Jeśli uda nam się delikatnie oderwać zaschnięte kwiaty, wtedy możemy dodać je do kompozycji. Najbardziej harmonijnie, uzupełnią one kompozycje nostalgiczne, romantyczne. Do starych ilustracji lub pocztówek wystarczy dodać kilka suchych kwiatów i już nasze zdjęcie przywołuje skojarzenia z dawnymi dekoracjami. Nastrój zadumy wzmocni wykonanie zdjęcia lekko przyciemnionego.
Kolejnym pomysłem na wyjątkowe zdjęcia hippeastrum jest wykonanie wielokrotnej ekspozycji. Większość aparatów fotograficznych posiada taką funkcję. Obraz uzyskiwany w wyniku kolejnych ujęć jest nakładany na siebie w jednym pliku. Od naszego sposobu kadrowania zależy, czy kompozycja będzie spokojniejsza czy bardziej dynamiczna. Niezależnie na co się zdecydujemy, możemy tworzyć nierealne, poetyckie impresje, w których o walorach zdjęcia decyduje rozkład kolorów i widocznych struktur.
Zachęcam do eksperymentowania!
Wskazówki techniczne:
Do zrobienia portretów kwiatów najlepszy będzie obiektyw typu makro, który pozwala przybliżyć się do fotografowanego obiektu.
Atrakcyjne zdjęcia z bliska możemy także wykonać telefonem, zwłaszcza jeśli posiada on tryb makro (zbliżenia) lub z wykorzystaniem dodatkowych soczewek.