Jak wyeksponować na fotografii piękno roślin?

Po wybraniu bohatera sesji zdjęciowej poświęć mu należytą uwagę. Korzystając z rad florystów zadbajmy, aby przyciąć łodygę, postawić w naczyniu ze świeżą wodą w chłodnym miejscu. Co prawda tematem większości roślinnych zdjęć są kwiaty, ale jeśli znajdziemy piękne liście, nie omijajmy okazji do zrobienia im portretów.

Niektóre gatunki roślin mogą wymagać specjalnego traktowania, aby przedłużyć ich świeżość. Można także zdecydować się na dodanie do wody odżywki do ciętych kwiatów.

Pamiętaj, aby ścinać rośliny o poranku, lub wieczorem,  nie w palącym słońcu w ciągu dnia. A jeśli przynosisz je do domu ze sklepu, zadbaj aby po drodze nie wyschły, nie zmarzły i nie zostały pogniecione.

Na zdjęciach najlepiej wyglądają kwiaty świeże, nieuszkodzone.

Fotografuj wybraną roślinę:

  • Fotografując kwiat lub liść, skup się jedynie na nim. Odsuń wszystko co Cię rozprasza i przypadkowo może znaleźć się na zdjęciu. Upewnij się, że w kadrze nie będą widoczne żadne jasne albo kolorowe przedmioty, które odciągną uwagę od fotografowanego obiektu.
  • Wykonaj wiele (15-20 zdjęć) zmieniając kąt widzenia, oglądając roślinę z różnych stron, pochylając się i przybliżając.
  • Sprawdź, czy wykorzystałeś wszystkie możliwości i jesteś zadowolony z efektu.
  • Dopiero wtedy skończ fotografowanie!
Fotografując kwiaty, zmieniaj kompozycję, układ przedmiotów, kąt robienia zdjęcia.

Wybrane zdjęcie możesz obrobić w jednym z wielu programów graficznych. Jeśli fotografujesz telefonem warto korzystać z aplikacji Snapseed, która pozwala zarówno na wykorzystywanie gotowych presetów, jak i bardziej zaawansowaną kontrolę poszczególnych parametrów zdjęcia (takich jak jasność, kontrast itp.). Do pracy ze zdjęciami na komputerze możesz wybrać jeden z płatnych programów z rodziny Adobe (Photoshop lub Lightroom), albo skorzystać z bezpłatnych programów.

To w jaki sposób zmienisz obraz na zdjęciu zależy od Twojego upodobania. Należy pamiętać aby efekt końcowy był lepszy od zdjęcia pierwotnego, czyli aby ingerencja dodawało do zdjęcia pewne walory artystyczne nie psując go. Narzędzia cyfrowe do postprodukcji oferują nam tyle możliwości, że warto jest przygotować kilka wariantów ostatecznego zdjęcia, z zastosowaniem różnych efektów.

W postprodukcji przygotuj kilka wersji ostatecznych swojego zdjęcia, nie ograniczaj swojej kreatywności.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Magda Sobolewska

Magda Sobolewska

Z wykształcenia jestem biologiem, łączącym pasję dydaktyki przyrodniczej z fotografią. Specjalizuję się w fotografii roślinnej i kwietnej, także z zastosowaniem artystycznych technik i środków wyrazu.